Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi dişlerin renk tonunun açılması işlemidir. Genellikle diştaşı temizliği ile karıştırılır. Diştaşı temizliği diş taşı ve plağın temizlenip dişlerin lekelerinin temizlenmesi işlemidir. Bu işlemde de lekeler temizlendiği için dişlerin renkleri daha açık görünür ancak diş beyazlatma işleminde amaç dişlerin renk tonunu açmak ve kalıcı beyazlık sağlamaktır. Renk tonunun açılmasında genellikle karbamid peroksit veya hidrojen peroksit içerikli jeller uygulanır.

disbeyazlatma

Diş beyazlatma iki türlü uygulanabilir:

 

Ev tipi beyazlatma (home bleaching): Öncelikle hastadan ölçü alınarak dişlerine uygun plak hazırlanır. Hazırlanan plağın uyumu kontrol edilir ve uygulama jelleri hastaya teslim edilir. Genellikle ev tipi uygulamanın gece yapılması tavsiye edilir. Tükürük akış hızı azaldığı için hasta daha rahat uygulayacaktır. 3-4 günlük tedavi sonrası kontrol edilir. Istenilen beyazlığa ulaşılana kadar tedaviye devam eder. Bazı durumlarda dişte hassasiyet ve dişeti iritasyonu görülür. Geçici semptomlardır. Böyle bir durumda hekime danışılmalı ve hekimin yönlendirmesi doğrultusunda tedaviye devam edilmelidir.

 

Ofis tipi beyazlatma : Muayenehane ortamında uygulanır. Öncelikle ağıza takılan bir ağız açıcı ile iyi bir görüş sağlanır. Dişeti koruyucu uygulanır. Sonrasında diş yüzeylerine beyazlatma jeli uygulanır ve gerekirse bir kaç seans daha uygulanır. Seanlar 20dk ile 60 dk arasında sürebilir. Kliniğimizde yapılan ofis tipi beyazlatma işlemleri genellikle ev tipi beyazlatma ile desteklenir. Yeterli  uygulama beyazlatmanın kalıcılığını sağlamaktadır.

 

Hastada diştaşı ve plak mevcut ise uygulamadan 3-4 gün öncesinde diştaşı temizliğinin yapılması gerekmektedir. Kanamalı ve hassas dişetleri var ise bu süre uzayabilir.

 

Hamile ve emziren bayanlarda uygulama ertelenmelidir.

 

Yoğun sigara kullanan bireylerde kalıcı beyazlık sağlamak zordur.

 

Uygulama sırasında ve süresince renklendirici gıda ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Hatta tedavi bitiminde de bir sure daha diş rengi oturana kadar renklendirici kullanımına dikkat edilmelidir.

 

Yoğun hassasiyet olması durumunda hassasiyetin sebebi araaştırılmalıdır. Dişlerde tedavi gerektiren bir durum yoksa hassasiyet giderici jel kullanımı ve ağrı kesici kullanımı ile hassasiyeti tedavi edip tedaviye devam edilebilir.

 

Bazı diş renklenmeleri tedaviye cevap vermemektedir. Hekiminiz böyle bir öngörüsü olduğunda sizinle paylaşacaktır.