Ortodonti

ortodonti tedavisiOrtodonti; çene, diş ve yüz bozukluklarının teşhis, tedavi ve önlenmesi ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodontik tedavi, küçük çocuklarda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olur, yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış düzensizliklerinin, ayrıca  çene yüz bozukluklarının düzeltilmesini sağlar.

Dişlerin ortodonti ile düzeltilmesi tek başına estetik olarak mükemmel  bir sonuç verebilir. Bazı durumlarda da daha iyi bir estetik için ilave uygulamalar gerekir.

  • Kozmetik konturlama: dişlerin şekillerinin frezle ufak dokunuşlarla düzeltilmesidir.
  • Diş beyazlatma: Dişlerin renk tonunun açılması düzelmiş dişlerin daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır.
  • Komposit Lamina uygulaması: Ortodonti ile düzelmiş dişlerin şekillerinde değişiklik planlanıyorsa ve hastanın renklendirici tüketimi sınırlı ise estetik dolgu malzemeleri ile tek seansta dişlerin şekillerinde değişiklikler planlanabilir.
  • Porselen Lamina uygulaması: Ortodonti sonrası hastanın aşırı renklendirici kullanımına bağlı diş yüzeyinde koyu renkleşmeler oluyorsa, dişeti problemine bağlı boşluklar varsa porselen laminalar ideal bir tamamlayıcı tedavi seçeneği olacaktır.

Closeup portrait of charming woman wearing orthodontic silicone trainerYetişkin ortodontisinde genellikle dişler üstüne yapışan ve tedavi sonuna kadar hasta ağzında kalan sabit braket sistemi kullanılır. Metal braket yada seramik braketler kullanılır. Seramik braketlerin estetik görünümü daha iyidir ve daha az belli olur. Alternatif olarak son yıllarda şeffaf plak kullanılarak dişlerin düzeltilmesi de mümkün olmaktadır. Uzman hekimin yönlendirmesi önemlidir.

Brunett-large Dental braces