Porselen Laminalar

porselen laminaDişin ön yüzüne yaprak gibi porselenlerin takma tırnak gibi yapıştırılması ile  dişin renginin ve formunun değiştirilmesi sağlanır. Diş üzerinde fazla işlem yapmadan uygulanabildikleri için koruyucu tedavidir.

 

Porselen laminalar uygulanmadan once dijital gülüş tasarımı ideal gülüşün yakalanması için iyi bir ön çalışma oluşturulmasını sağlayacaktır. Öncelikle fotoğraflar ile bilgisayarda yapılan çalışma ve ölçümler modele aktarılacaktır. Modelden de hasta ağzına demo aktarımı ile planlanan tasarım hasta ile paylaşılacaktır. Bu ön çalışma hastayı sonradan rahatsız edebilecek tasarımı önlemede de oldukça etkilidir. Sonraki aşamalarda daha emin adımlarla yürünmüş olur. Bu tasarımlar dişler üzerinde nekadar aşınma yapılacağı ile ilgili olarak da hekime yardımcı olur.

 

Hangi durumlarda porselen laminalar tercih edilir?

 

Hasta yoğun sigara, çay, kahve kullanıyorsa ve diş renginden veya renklenmesinden şikayetçi ise, bu durumda yapılan diş temizliklerine rağmen dişler kısa sürede renklenmektedir ve porselen laminalar kalıcı renk konusunda alternatif tedavi olabilirler.

 

Dişeti tedavisi sonrası estetik olarak daha iyi bir görünüm kazanmak için ,

Dişilerde zamana bağlı aşınmalar ve diş beyazlatma ile etkili olamayacak renklenmeler varsa.

Dişlerin yapısal formunda ve şeklinde değişiklik istendiğinde,

Kırık veya çok büyük dolgulu dişlerin restorasyonunda,

Ortodonti istenmediğinde çapraşıklıkların giderilmesinde,

Dişler arası boşlukların giderilmesinde , tercih edilir.

 

Laminaların yapımı nekadar sürer?

 

Planlama seansı dışında genellikle işleme başlandığında 1 hafta içerisinde biter.