Geriatrik Dişhekimliği

Geriatrik (Yaşlılarda) Dişhekimliği

 

Tükürük akış hızında azalmaya bağlı olarak ağız kuruluğu görülebilir.

İlerleyen yaşlarda hastanın genel sistemik rahatsızlıklara bağlı olarak kullanılan ilaçlar, baş boyun bölgesi radyoterapisi ve kemoterapötik ilaç kullanımı tükürük akış hızının azalmasında etkili olmaktadır.


Tükürük miktarının azalması ile kuru besinlerin yutulması ve çiğnenmesinde zorluk çekilir.

Tükürüğün kayganlaştırıcı etkisi azaldığı için protez yaraları oluşabilir.

Ağız kokusu, ağız ve dil yanması görülebilecek şikayetler arasındadır.

Dudak kenarlarında çatlama ve kuruluk da görülebilecek semptomlardandır. Hastanın ağızda kendi dişleri var ise diş kök yüzeyi çürükleri ve dişeti iltihaplarınada rastlanır.

 

Tedavi seçenekleri:

 

Diş çürükleri için tedavi sonrası fluorid miktarı yüksek diş macunu kullanımı, 6 ayda bir kontrol ve kontrollerde fluorid vernik uygulamaları önerilebilir.

 

Ağız kuruluğunun önlenmesinde oral nemlendirici solüsyon kullanımı, şekersiz sakız ve pastiller, yapay tükürük kullanımı … gibi önlemler alınabilir.

 

Oral Candidiasiz (ağız içi mantar oluşumu): Antifungal gargaralar, antifungal merhemler, pastiller önerilebilir.

 

Protez vurukları: protez içi kullanılan yumuşak astar materyalleri dokuda oluşan yara oluşma sıklığını azaltacaktır.

 

Uzun yıllar aynı protezin kullanımına bağkı oluşan irritasyonlar, ülserasyonların giderilmesinde protezde yapılacak değişiklikler ve rutin dişhekimi kontrollerinin olması ile bu durumun önüne geçmek mümkün olur.

 

Yaşın ilerlemesi ile beraber ağız bakım eksikliği olan biraylerde dişeti hastalıkları nedeni ile diş kayıpları artmaktadır. Periyodik Kontroller ve ağız bakımları ile diş kayıplarını engellemek mümkün olur. Periyodik kontrol ve bakımlar çürük oluşumunuda azaltacaktır.

 

Yaşlanma ile beraber sistemik hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır. Ağız sağlığındaki eksiklik, iltihabi durumlar sistemik hastalıkların seyrinide etkileyebilmektedir. Erken müdahaleler ve kısa randevular ile hastaları fazla yormadan ağız sağlığını korumak mümkün olacaktır.

BENZER MAKALELER
BENZER VİDEOLAR
Dr. Dt. A. Gökşen Arda Sütlüoğlu
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Dr. Dt. A. Gökşen Arda Sütlüoğlu
Merhaba,
Geriatrik Dişhekimliği hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsin.
07:47