Kanal Tedavisi

Dişin en iç tabakası pulpadır ve çürük, travma yada daha önceden yapılmış derin dolgu  nedeni ile bu dokunun etkilenmesi sonucu dişin içindeki bu dokunun temizlenmesi gerekir. Dişin içindeki bu dokunun temizlenerek doldurulması işlemi kanal tedavisidir. Çoğu zaman ağrılı bir durum var ise müdahale sonrası ağrı kesilir.

 

Pek çok hasta için kanal tedavisi fikri bile ürkütücüdür. Ancak kanal tedavisinin işlem olarak dolgudan farkı yoktur. Sadece daha derin dokularda çalışıldığı için süre olarak daha uzun sürebilir. Diş iyi bir şekilde uyuşturulduğunda ağrı, sızı duyulmaz. Kanal tedavisinde komplike durumlarda uzman hekim yaklaşımı önerilebilir. Daha önceden yapılan eksik kanal tedavileri, iltihaplı dişler, kıvrık kanallı dişlerde uzman hekim konsültasyonu önerilebilir.

 

Daha önceden kanal tedavisi yapılmış dişlere de kök ucunda iltihabi bir durum var ise tekrar kanal tedavisi önerilir. İyi bir şekilde yapılan kanal tedavisi ve üzerine yapılacak uygun restorasyon ile diş yıllarca sağlıkla  ağızda kalır. Zaman zaman hastalardan ben kanal tedavisi yaptırmak istemiyorum taleplerini duyarız ancak bu tedavi hasta yada hekim isteğine bağlı değildir. Tamamen dişin durumu ile ilgilidir. Sağlıklı, ağrısız, konforlu ağız sağlığı için kaçınılmazdır. Aslında tedavi istemediğini söyleyen pek çok hasta da kanal tedavisi sonrası korkulacak bir durum olmadığını farkederek tedavisine devam etmektedir.

BENZER MAKALELER
BENZER VİDEOLAR
Dr. Dt. A. Gökşen Arda Sütlüoğlu
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Dr. Dt. A. Gökşen Arda Sütlüoğlu
Merhaba,
Kanal Tedavisi hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsin.
21:24